Časovku s přehledem vyhrál Wiggins, Peter Velits sedmý

BESANCON – Vítězem 9. etapy cyklistických závodů Tour de France, kterou byla časovka dlouhá 41,5 km z Arc-et-Senans do Besancon, se stal Brit Bradley Wiggins z týmu Sky. Ten suverénním triumfem potvrdil žlutý dres vedoucího jezdce. Slovenský reprezentant Peter Velits z Omega Pharma – Quick Step předvedl výborný výkon a skončil na 7. příčce se ztrátou 1:59 minuty na vítěze.

“Jsem spokojený. Když skončím v etapě do 10. místa, je to slušné, musím být spokojen. I když vím, že stále mám na nejlepších ztrátu a stále je co zlepšovat. Měl jsem slušný úvod, šel jsem dobře na mezičasech, konštatntne, no závěr mi nejde. a právě to je to, na čem se dá zapracovat. v závěrech mi totiž v časovkách stále něco chybí a to byl i případ dnešního dne.Wiggins dnes všech zničil, já jsem už dříve říkal, že je jeden z nejlepších časovkárov na světě.

Nepřekvapilo mě, že v popředí jsme tři z našeho týmu. Tony Martin už vyhrál mistrovství světa v této disciplíně, já jsem slovenský mistr, Sylvain Chavanel je francouzský. Těším se na den volna, velmi snadno a jemně se odvezeme dvě hodinky a pak bude následovat pořádná rehabilitace, “ řekl Peter Velits.

Peter Velits

Wiggins zajel časovku výtečně.Na obou mezičasech specifické jízdy proti chronometru na 16,5. km a na 31,5. km, byl nejlepší.

“Máme za sebou víkendové hektické etapy i dnešní náročnou časovku. Jsem rád, že se mi podařilo obhájit žlutý dres, vítězství v časovce je velkým bonusem. Je to moje nejsilnější disciplína. Posledních 10 km jsem musel pořádně dřít a sáhnout na dno sil, “ řekl Bradley Wiggins.

Další slovenský zástupci v časovce ztratili. Martina Kreuziger klasifikovali na 90. pozici (+6: 22 min), Peter Sagan obsadil s odsupom 6:46 min na Wigginse 105. příčku.

“Nejsem překvapen, že Wiggins vede s takovým náskokem. Tour se však ještě nekončí, do cíle je ještě mnoho kilometrů.Nibali jel dnešní časovku dobře, dostat se něj na pódium v ​​Paříži však bude ještě velmi těžké. Wiggins má za sebou silný tým, my musíme co nejvíce pomoci Vincenzovi, “ řekl pro Eurosport Peter Sagan.

Peter Sagan

Wiggins dosáhl první vítězství na Tour v kariéře. Stal se vůbec prvním mužem, který vyhrál v jedné sezóně Dauphiné Liberal, Paříž – Nice i Tour de Romandie. V cíli měl náskok 35 sekund před krajanem a týmovým kolegou Christopherem Froomom. Třetí skončil Švýcar Fabian Cancellara s odstupem 57 sekund. Z favoritů na celkové prvenství obsadil Australan Cadel Evans 6.pozici, Vincenzo Nibali byl osmý.

V celkovém pořadí má trojnásobný olympijský vítěz z dráhy na druhého Evanse náskok 1:53 minuty. Petrovi Kreuziger v celkovém pořadí patří 20. příčka, když na Wigginse ztrácí 8:44 minuty. Saganovi v celkovém pořadí patří 41. příčka (+23: 29 min), ale jedna z hvězd probíhajícího ročníku má stále v držení zelený dres pro vedoucího jezdce bodovací soutěže. Martin Velits v celkovém pořadí figuruje na 87. místě (+37: 33).

V úterý je na Tour den volna, ve středu je na programu horská 10. etapa, která povede z Macon do Bellgarde-sur -Valserine v délce 194,5 km. V pelotonu ještě pokračuje 178 jezdců.

9. etapa (Arc-et-Senans – Besancon, časovka na 41,5 km): 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 51:24 min, 2. Christopher Froome (V.Brit.) Sky +35 s, 3. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan +57, 4. Teja van Garderen (USA) BMC Racing +1: 06 min, 5. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +1: 24, 6. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +1: 43, 7. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +1: 59, 8. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2: 07, 9. Denis menší (Rus.) Kaťuša +2: 08, 10. Andreas Klöden (Nem.) RadioShack-Nissan 2:09,…90. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +6: 22, 105. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +6: 46.
Pořadí po 9. etapě: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 39:09:20 h, 2. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +1: 53, 3. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +2: 07, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2: 23, 5. Denis menší (Rus.) Kaťuša +3: 02, 6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +3: 19, 7.Maximu Monfort (Belg.) RadioShack-Nissan +4: 23, 8. Teja van Garderen (USA) BMC Racing +5: 14, 9. Jürgen Van Den Broeck (Belg.) Lotto BELIS +5: 20, 10. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale +5: 29,…20. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +8: 44, 41. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +23: 29, 87. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +37: 33
Soutěž aktivity: 1. Peter Sagan (SR) 217 ​​bodů, 2. Matthew Goss (Aus.) 185, 3. André Greipel (Nem.) 172,…19. Peter Velits 45, 79. Martin Velits (oba SR) 10